Słownik

GDSN – Globalna Sieć Synchronizacji Danych

(ang. Global Data Synchronisation Network)

Sieć globalna GDSN — co to i do czego służy?

GDSN to międzynarodowa sieć współpracujących ze sobą katalogów elektronicznych, umożliwiająca współdzielenie danych produktowych. Katalogi danych, certyfikowane w ramach GDSN, są bazami danych zawierającymi ustandaryzowane informacje o jednostkach handlowych. Pełnią one funkcję źródła danych zarówno dla ich właścicieli (producentów / dostawców), jak i dla odbiorców – sieci handlowych, hurtowni, sklepów internetowych. Operatorami katalogów, którzy zajmują się synchronizacją danych, są najczęściej dostawcy rozwiązań informatycznych.

Sieć globalna GDSN — dlaczego warto?

GDSN, tak jak pozostałe standardy składające się na System GS1, pozwala zautomatyzować przekazywanie danych dotyczących produktów, które są w obiegu. Do największych zalet globalnej sieci synchronizacji danych — GDSN należy:

  • gwarancja odbiorcom danych (sieciom i hurtowniom) wiarygodnego, pojedynczego punktu dostępu do informacji o produktach od różnych producentów i dostawców,
  • eliminacja podstawowych błędów powstających przy wprowadzaniu danych,
  • skrócenie czasu pomiędzy publikacją a dostępnością produktu,
  • znaczący wpływ na zmniejszenie zwrotów towaru w wyniku błędnych danych,
  • zapewnienie synchronizowania aktualnych i kompletnych danych produktowych,
  • gwarancja sprawnego zarządzania danymi w różnych kanałach sprzedaży.

Synchronizacja danych i katalogów — jak działa sieć globalna GDSN?

Synchronizacja danych w centralnym katalogu danych powinna uwzględniać tak podstawowe informacje, jak te dotyczące tego kto, gdzie i czym dokładnie zamierza handlować. W celu synchronizowania danych w ramach GDSN GS1 wykorzystuje się takie identyfikatory jak np. GTIN i GLN. Same w sobie nie dostarczają one jednak wystarczających informacji, dlatego uzupełniane są m.in. o cenę, wielkość, rodzaj opakowania, nazwę, adres i opis lokalizacji. W procesie wyszukiwania towarów, które są synchronizowane w globalnej sieci, znacząca jest Globalna Klasyfikacja Produktów — GPC. To właśnie dzięki niej możliwe jest wyszukanie towaru pod kątem jego rodzaju oraz grupy towarów, do jakiej należy. Identyfikatory wszystkich towarów, których dane synchronizowane są w globalnej sieci GDSN GS1 gromadzone są w Globalnym Rejestrze. To właśnie on porozumiewa się z katalogami danych przy użyciu standardowych komunikatów. Natomiast synchronizacja danych odbywa się bez jego udziału.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak działa sieć globalna GDSN? Zachęcamy do zapoznania się z materiałami publikowanymi w magazynie Kod Eksperta. Jesteśmy pewni, że dzięki tekstom przygotowanym przez specjalistów w zakresie działania Systemu GS1, czyli Globalnego Języka Biznesu, dowiesz się, w jaki sposób wpłynąć na rozwój swojej firmy. Synchronizacja danych w centralnym katalogu produktów z pewnością się do tego przysłuży. Zbiór standardów i rozwiązań EPCIS to temat, który również z pewnością Cię zaciekawi.

 

W następnym numerze chętnie dowiem się o:

  • business case - 17
  • wywiady - 10
  • trendy i prognozy - 28
  • cyfryzacja - 14
Głosuję
Results

Witaj w ankiecie Ankieta

Twoje propozycje: