Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku nakłada na część dużych przedsiębiorstw obowiązek raportowania. Z kolei te, aby sporządzić pełne raporty, będą potrzebować informacji od swoich dostawców, często właśnie z sektora MŚP. Brak wiedzy wśród mniejszych firm może poważnie utrudnić ich współpracę. Wyniki badania przeprowadzonego przez GS1 Polska wskazują, że wiele firm w tym sektorze nie jest gotowych na spełnienie wymogów nowych regulacji. Takie podejście może mieć istotne konsekwencje zarówno dla nich, jak i dla ich partnerów biznesowych.
W badaniu GS1 Polska wzięło udział 248 respondentów, w tym 43% uczestników reprezentowało sektor usług, 29% produkcję, 25% handel i 3% transport.
Badanie GS1 Polska pokazało, że większość firm sektora MŚP ma niewielką wiedzę na temat raportowania zrównoważonego rozwoju. Ponad 62% respondentów nie zna aktualnych przepisów związanych z ESG, a 55% nie wie, czym jest ESG.
Aż 87,4% ankietowanych firm w ogóle nie monitoruje swojego śladu węglowego, a 91,2% nie zna trzech zakresów, w jakich można go mierzyć. Dodatkowo niemal połowa (49%) nie zdaje sobie sprawy z obowiązków wynikających z dyrektywy CSRD.
Sektor MŚP stanowi 99% firm w Polsce, odgrywa więc istotną rolę w transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Cyfrowe Paszporty Produktów – kolejne wyzwanie
Od 2027 roku Cyfrowe Paszporty Produktów (CPP) będą obowiązkowe dla towarów, których produkcja zużywa najwięcej energii, m.in.: baterii oraz tekstyliów. Paszporty będą wymagały udostępniania szczegółowych informacji o produktach, co ma wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego.
Jak wynika z badania, CPP to kolejny obszar, w którym MŚP mają niski poziom świadomości. Blisko 81% firm nie zna jego założeń.
Edukacja i wsparcie ekspertów jako największe potrzeby
Edukacja i współpraca z ekspertami mogą pomóc MŚP w spełnieniu wymogów raportowania. To z kolei wesprze ich współpracę z większymi firmami i przyczyni się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju na poziomie całej gospodarki.
Wyniki badania pokazują wyraźną potrzebę edukacji w zakresie ESG w sektorze MŚP. Aż 63,6% badanych deklaruje chęć poszerzenia swojej wiedzy na ten temat. Jednocześnie 88,1% nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach związanych z ESG.
Z powodu ograniczonych budżetów ponad połowa firm zamierza przeznaczyć na szkolenia do 1000 zł. MŚP wykazują duże zainteresowanie wsparciem ze strony ekspertów i możliwością uzyskania dofinansowania.
Respondenci często wskazują na brak wiedzy o ESG oraz potrzebę edukacji i doradztwa eksperckiego, szczególnie w zakresie zgodności z nowymi dyrektywami i regulacjami. Firmy potrzebują również wsparcia prawnego oraz pomocy w pisaniu wniosków o dofinansowanie.
Odpowiedzią na potrzeby MŚP są nowe inicjatywy GS1 Polska. We współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Polskim Stowarzyszeniem ESG działania te mają na celu zapewnienie doradztwa i wsparcia dla MŚP. To będzie ważny krok w kierunku poprawy ich gotowości do raportowania ESG.
Przeczytaj cały raport – Pobierz