11-11-2024

Artykuły

ZIELONA TRANSFORMACJA – MŚP MAJĄ WIELE DO NADROBIENIA

Obowiązujące przepisy zakładają, że raportowanie ESG będzie obowiązywało nie tylko duże firmy, ale i ich mniejszych dostawców. Tymczasem, jak pokazało badanie GS1 Polska, sektor MŚP jest bardzo słabo przygotowany do raportowania zrównoważonego rozwoju.

dr Marta Szymborska

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku nakłada na część dużych przedsiębiorstw obowiązek raportowania. Z kolei te, aby sporządzić pełne raporty, będą potrzebować informacji od swoich dostawców, często właśnie z sektora MŚP. Brak wiedzy wśród mniejszych firm może poważnie utrudnić ich współpracę. Wyniki badania przeprowadzonego przez GS1 Polska wskazują, że wiele firm w tym sektorze nie jest gotowych na spełnienie wymogów nowych regulacji. Takie podejście może mieć istotne konsekwencje zarówno dla nich, jak i dla ich partnerów biznesowych.

Metryczka badania

W badaniu GS1 Polska wzięło udział 248 respondentów, w tym 43% uczestników reprezentowało sektor usług, 29% produkcję, 25% handel i 3% transport. 

Wyniki badania MŚP

Badanie GS1 Polska pokazało, że większość firm sektora MŚP ma niewielką wiedzę na temat raportowania zrównoważonego rozwoju. Ponad 62% respondentów nie zna aktualnych przepisów związanych z ESG, a 55% nie wie, czym jest ESG. 

 

87,4% ankietowanych firm w ogóle nie monitoruje swojego śladu węglowego, a 91,2% nie zna trzech zakresów, w jakich można go mierzyć. Dodatkowo niemal połowa (49%) nie zdaje sobie sprawy z obowiązków wynikających z dyrektywy CSRD. 

Sektor MŚP stanowi 99% firm w Polsce, odgrywa więc istotną rolę w transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju. 

Cyfrowe Paszporty Produktów – kolejne wyzwanie

Od 2027 roku Cyfrowe Paszporty Produktów (CPP) będą obowiązkowe dla towarów, których produkcja zużywa najwięcej energii, m.in.: baterii oraz tekstyliów. Paszporty będą wymagały udostępniania szczegółowych informacji o produktach, co ma wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego. 

Jak wynika z badania, CPP to kolejny obszar, w którym MŚP mają niski poziom świadomości. Blisko 81% firm nie zna jego założeń. 

 

Edukacja i wsparcie ekspertów jako największe potrzeby

Edukacja i współpraca z ekspertami mogą pomóc MŚP w spełnieniu wymogów raportowania. To z kolei wesprze ich współpracę z większymi firmami i przyczyni się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju na poziomie całej gospodarki. 

Wyniki badania pokazują wyraźną potrzebę edukacji w zakresie ESG w sektorze MŚP. Aż 63,6% badanych deklaruje chęć poszerzenia swojej wiedzy na ten temat. Jednocześnie 88,1% nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach związanych z ESG. 

 

Z powodu ograniczonych budżetów ponad połowa firm zamierza przeznaczyć na szkolenia do 1000 zł. MŚP wykazują duże zainteresowanie wsparciem ze strony ekspertów i możliwością uzyskania dofinansowania. 

Respondenci często wskazują na brak wiedzy o ESG oraz potrzebę edukacji i doradztwa eksperckiego, szczególnie w zakresie zgodności z nowymi dyrektywami i regulacjami. Firmy potrzebują również wsparcia prawnego oraz pomocy w pisaniu wniosków o dofinansowanie. 

Odpowiedzią na potrzeby MŚP są nowe inicjatywy GS1 Polska. We współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Polskim Stowarzyszeniem ESG działania te mają na celu zapewnienie doradztwa i wsparcia dla MŚP. To będzie ważny krok w kierunku poprawy ich gotowości do raportowania ESG. 

Przeczytaj cały raport – Pobierz

 

Standardy i Rozwiązania

Wspóldzielenie

Współdzielenie informacji dotyczy czterech obszarów: elektronicznych dokumentów biznesowych (GS1 EDI), podstawowych danych o produktach i lokalizacjach (GDSN), informacji o przepływie towarów w łańcuchu dostaw (EPCIS) oraz rozszerzonego opisu.

dr Marta Szymborska

Członkini Zarządu GS1 Polska

Poznaj eksperta

Zobacz aktualne wydanie