14-04-2025

Trendy

JAK NOWOCZESNE TECHNOLOGIE WSPIERAJĄ EFEKTYWNOŚĆ MAGAZYNU?

Wraz z rozwojem rynku i rosnącymi wymaganiami, jakie stawia, rozwiązania klasy WMS powoli stają się standardem wśród przedsiębiorstw posiadających magazyny. W obecnych dynamicznych czasach, przy bardzo wysokich wymaganiach klientów m.in. w zakresie płynności i czasów realizacji dostaw, trudno wyobrazić sobie sprawnie działający nowoczesny magazyn bez systemu WMS.

Aneta Janeczko

WMS (ang. Warehouse Management System) to kompleksowe rozwiązanie, którego głównym celem jest optymalizacja logistyki wewnętrznej oraz zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. System znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach, takich jak: dystrybucja, produkcja, e-commerce czy centra logistyczne.

WMS – jak wspiera firmy?

Odpowiedni system WMS znacząco wpływa na organizację logistyki oraz pracę całego magazynu. Na podstawie zdefiniowanych reguł WMS przydziela zadania magazynierom, podpowiadając, gdzie najlepiej zlokalizować towar, uwzględniając przy tym różne parametry, jak poziom zajętości magazynu czy rotację produktów. Dodatkowo zarządza cechami towarów wymaganymi do rejestracji, jak daty ważności, numery partii czy seryjne. System wskazuje użytkownikowi, gdzie znajduje się dany towar, i prowadzi operatora optymalną trasą, uwzględniając różne strategie kompletacji – FIFO, FEFO czy LIFO.

Operatorzy korzystają z urządzeń mobilnych, takich jak kolektory czy terminale ze skanerami kodów kreskowych, które krok po kroku prowadzą ich przez procesy magazynowe, minimalizując liczbę błędów i skracając czas realizacji zadań. Wszystkie dane są raportowane w czasie rzeczywistym, umożliwiając analizę pracy magazynu pod różnymi kątami: towarów, lokalizacji, wydajności operatorów czy czasu realizacji. Dzięki temu łatwo można wyliczyć odpowiednie KPI logistyczne 

Korzyści z wdrożenia WMS

Do najistotniejszych korzyści wynikających z automatyzacji procesów magazynowych dzięki wdrożeniu systemu WMS należą:

– skrócenie czasu kompletacji towarów o około 20–30%,
– optymalne wykorzystanie posiadanej powierzchni magazynowej, co pozwala pomieścić nawet do trzech razy więcej towarów bez zwiększania powierzchni,
– redukcja kosztów przemieszczania towaru w magazynie,
– pełna kontrola nad towarami znajdującymi się w magazynie,
– szybsza inwentaryzacja oraz zgodność stanu rzeczywistego ze stanem systemowym na poziomie blisko 100%,
– automatyczne przydzielanie zadań pracownikom i optymalizacja pracy,
– eliminacja błędów w całym procesie logistycznym,
– automatyczna wymiana danych z kurierami, co zapewnia do 30% większą liczbę wysyłanych zamówień,
– wyższy poziom obsługi klienta, nawet do 99%,
– eliminacja dokumentacji papierowej w magazynie,
– zmniejszenie wrażliwości magazynu na rotację pracowników czy wypadki losowe – wszystkie dane o produktach i ich lokalizacji są dostępne w systemie dla każdego użytkownika.
 

Logistyka – wiemy jak!

DataConsult S.A. to polski, niezależny producent systemów klasy WMS oraz dostawca usługi doradztwa logistycznego. Od lat doradzamy, projektujemy, wdrażamy oraz integrujemy innowacyjne rozwiązania magazynowe z rodziny ExpertWMS®.

Oprogramowanie dostępne jest w kilku opcjach:
ExpertWMS® – zaawansowane rozwiązanie WMS z projektowym podejściem do wdrożenia i zarządzania magazynem, z możliwością indywidualnego dostosowania systemu do potrzeb klienta,
ExpertWMS® Smart – gotowe rozwiązanie WMS do szybkiego wdrożenia, zestaw kilkudziesięciu predefiniowanych procesów logistycznych,
ExpertWMS® 3PL – rozwiązanie dedykowane dla operatorów logistycznych, predefiniowane obszary funkcjonalne Paleta, Karton z obsługą e-commerce, zarządzanie wielofirmowością, dedykowany moduł do rozliczeń z klientami.

Produkty te znalazły się w rankingach najlepszych systemów WMS w Polsce. ExpertWMS® to rozwiązanie, z którym przedsiębiorstwa mają możliwość modelowania procesów i przepływów logistycznych indywidualnie, zgodnie z własnymi potrzebami. System jest w pełni konfigurowalny oraz skalowalny, dzięki czemu wraz z rozwojem firmy i przy rosnących wymaganiach rynku daje możliwość rozbudowy. Jego ogromną zaletą jest możliwość jego integracji z dowolnymi rozwiązaniami klasy ERP, OMS, MES, TMS, systemami kurierskimi oraz automatyką magazynową. 

System ExpertWMS wspiera obsługę kodów GS1, co pozwala na efektywne zarządzanie procesami logistycznymi. 

Kody GS1 są standardami, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację oraz śledzenie towarów i innych jednostek w łańcuchu dostaw, co zwiększa efektywność i transparentność operacji magazynowych. Kody GS1 są wykorzystywane w ExpertWMS w wielu obszarach, m.in.:

– przy skanowaniu kodów za pomocą urządzeń mobilnych, co przyspiesza proces przyjęcia towaru, kompletacji zamówień czy inwentaryzacji;
– przy zarządzaniu danymi o produktach – system przechowuje informacje dotyczące produktów powiązane z kodami GS1, co ułatwia ich identyfikację, śledzenie i zarządzanie stanami magazynowymi;
– przy integracji z systemami ERP – co pozwala na synchronizację danych o produktach i zamówieniach, w tym informacji związanych z kodami GS1;
– przy śledzeniu produktów –
ExpertWMS umożliwia śledzenie towarów w czasie rzeczywistym, co jest istotne dla zapewnienia odpowiedniej jakości oraz zgodności z normami branżowymi, zwłaszcza w FMCG czy farmaceutyce.

Dzięki tym funkcjonalnościom ExpertWMS przyczynia się do zwiększenia efektywności operacji magazynowych oraz poprawy zarządzania łańcuchem dostaw. 

Zwrot z inwestycji (ROI)

Gdy firmy decydują się na wdrożenie rozwiązania klasy WMS, jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę jest czas zwrotu z inwestycji (ROI). Wyniki naszych klientów wskazują, że korzyści z systemu ExpertWMS® są widoczne już po 6 miesiącach w 80% przypadków, a w 26% firm zauważalne są w momencie oddania rozwiązania do użytku. Przed dokonaniem wyboru dostawcy WMS warto więc upewnić się, że posiada on odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie, by przeprowadzić profesjonalną analizę ROI. 

Zielona transformacja

W kontekście magazynowania zielona transformacja skupia się na minimalizacji zużycia energii, redukcji emisji dwutlenku węgla, optymalizacji zużycia surowców oraz zarządzaniu odpadami. Systemy WMS odgrywają dużą rolę w strategii zrównoważonego rozwoju. Umożliwiają one optymalizację zasobów, minimalizując marnotrawstwo i zużycie energii poprzez lepsze planowanie przepływu towarów. Automatyzacja procesów, redukcja papierowej dokumentacji oraz bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego. 

Podsumowanie

Optymalizacja procesów magazynowych, produkcyjnych, eliminacja błędów, obniżanie kosztów oraz uproszczenie procedur stanowią główne argumenty przesądzające o wdrożeniu zaawansowanych systemów WMS. W czasach rosnącej konkurencji i coraz większych wymagań inwestycja w tego typu technologie jest konieczna, aby usprawnić logistykę, zwiększyć wydajność i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.

Po więcej informacji zapraszamy na: www.dataconsult.pl

Standardy i Rozwiązania

Rozwiązania

Rozwiązania służą usprawnieniu procesów biznesowych. Traceability to zdolność śledzenia przepływu dóbr „od pola do talerza”, order-to-cash to połączenie elektronicznych komunikatów (EDI) z etykietą logistyczną GS1, co pozwala na usprawnienie fizycznych przepływów towarowych i towarzyszących im informacji (od zamówienia do zapłaty). Upstream to użycie standardów GS1 w obszarze zaopatrzenia (producenci surowców, półfabrykatów, komponentów i opakowań).

Zobacz aktualne wydanie