WYGRYWA TEN, KTÓRY SIĘ TROSZCZY
Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland, opowiada o partnerstwie z GS1 Polska na rzecz ESG.
Olena Kobylchenko
Czym jest United Nations Global Compact (UNGC) i jakie są jego główne cele, obszary działania i korzyści?
United Nations Global Compact jest częścią Systemu ONZ i największą na świecie inicjatywą skupiającą zrównoważony biznes. Opieramy się na 10 zasadach oraz 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Filary naszej pracy to: przestrzeganie praw człowieka i standardów pracy, ochrona środowiska, klimatu i bioróżnorodności oraz przeciwdziałanie korupcji. Jeśli czyta nas ktoś z małej, średniej lub dużej firmy, dla której te wartości są ważne, to zapraszamy do współpracy i do dołączenia do UNGC. To grono ponad 24 000 firm, które wyznają te same wartości. Organizacjom oferujemy system szkoleń wewnętrznych i możliwość współpracy. Przynależność do UNGC daje także korzyści dzięki globalnemu zasięgowi inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ i związaniu marki firmy z działaniami ONZ.
Co Pan myśli, patrząc na zachodzące zmiany na świecie oraz w obszarze ESG? Jakie wyzwania i szanse dostrzega Pan w tym kontekście?
ESG jest koncepcją, którą wymyśliliśmy w ramach UNGC w 2004 roku i opublikowaliśmy w naszym raporcie „Who Cares Wins”. Musieliśmy promować tę ideę na różnych forach i czekać przez prawie 20 lat, by udało się ją urzeczywistnić w ramach polityki UE. Europejska taksonomia i wynikające z niej obowiązki raportowania zwiększają odpowiedzialność firm za ich produkty, usługi i łańcuch dostaw. To ma znaczenie także dla procesu klimatycznego ONZ. Zmniejszenie emisyjności gospodarki światowej jest kluczowym elementem Porozumienia paryskiego. Zaangażowanie biznesu w ten proces jest kluczowe dla normalnego funkcjonowania przyszłych pokoleń.
Jakie znaczenie ma współpraca między UNGC Polska a GS1 Polska? Na czym polega to partnerstwo?
Idea jest prosta. GS1 zdecydowało, że wartości, które reprezentuje UNGC, powinny być podstawą działania dla firm, które z GS1 pracują. Ustaliliśmy, że będziemy wspólnie pracować nad przystąpieniem do UNGC partnerów biznesowych GS1. To praca na lata, ale widząc, jak rozbudowaną listę partnerów ma GS1 oraz jak poważnie podchodzi do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i 10 zasad UN Global Compact, jesteśmy przekonani, że to współdziałanie przyniesie dobre rezultaty.
W jakich konkretnych inicjatywach UNGC i GS1 działają wspólnie? Jakie cele chcemy osiągnąć dzięki tej współpracy?
Ustaliliśmy, że GS1 będzie promować działania prowadzone przez UNGC w ramach 3 kluczowych programów realizowanych przez UNGC:
1. Climate Positive – tu skupiamy się na ochronie klimatu, środowiska i bioróżnorodności oraz przybliżamy literkę E w ramach ESG.
2. Business and Human Rights – tu dbamy o przestrzeganie praw człowieka i standardów pracy w biznesie oraz przybliżamy literkę S w ramach ESG.
3. Governance Compass – tu zajmujemy się ładem korporacyjnym, przejrzystością działania i przeciwdziałaniem korupcji oraz przybliżamy literkę G w ramach ESG.
Poprzez te programy zmieniamy rzeczywistość w Polsce i budujemy wokół nich koalicję z biznesem. Często rozwiązujemy także problemy, z którymi mierzy się zrównoważony biznes. Jest tak na przykład na polu nierównej konkurencji z tą częścią sektora prywatnego, która działa nieetycznie, a w skrajnych przypadkach z naruszeniem prawa.
Jak UNGC i GS1 wspólnie wpływają na edukację Uczestników Systemu GS1 oraz rynku w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu?
UNGC skorzysta z sieci partnerów GS1. Do systemu szkoleń i wiedzy będzie włączał te f irmy, które zdecydują się przystąpić do United Nations Global Compact. Planujemy wraz z GS1 zorganizować kilka spotkań dla firm, które są zainteresowane zrównoważonym rozwojem i współdziałaniem z UNGC w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Jakie konkretne korzyści dla f irm i organizacji wynikają ze współpracy GS1 i UNGC?
Korzyści jest bardzo dużo. Jedną z kluczowych jest dostęp do systemu szkoleń w ramach UN Global Compact Academy oraz do akceleratorów takich jak: SDG Ambition Accelerator, Target Gender Equality, Business and Human Rights Accelerator czy Climate Ambition Accelerator. Dzięki nim można przeszkolić zespoły w ramach dobrze prowadzonej komunikacji wewnętrznej w firmie. Można także włączyć się w programy prowadzone przez UNGC. W ich toku wraz z innymi przedstawicielami danej branży omówimy i rozwiążemy problemy, choćby wynikające z wyzwań regulacyjnych.
Jakie są plany na przyszłość w ramach współpracy? Jakie nowe inicjatywy mogą pojawić się w najbliższym czasie?
Z GS1 umówiliśmy się na wieloletnią współpracę. Jesteśmy także otwarci na sugestie firm, które z GS1 współpracują. Dla nas najważniejsze to działać wspólnie, w szerokich koalicjach, by zmieniać polską, europejską i globalną rzeczywistość na lepsze. Kierujemy się przy tym zasadą sformułowaną przez naszego założyciela, Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Kamil Wyszkowski
Przedstawiciel Krajowy | Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland. Przedstawiciel United Nations Office for Project Services (UNOPS) w Polsce.

Od 2002 roku związany z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Wykładowca akademicki, ekspert w zakresie polityk ONZ i UE. Zajmuje się działaniami na styku biznesu, administracji i nauki oraz włączania sektora prywatnego do wdrażania celów, polityk i standardów ONZ.